srijeda, studeni 11, 2015
- U narednim recima pročitajte intervju sa Stipom Tomićem, trenerom zaduženim za fizičku spremu seniorske momčadi OSK-a. Prvi je ovo put da je za taj segment angažiran stručnjak, a povratne reakcije igrača su odlične. To ne čudi jer Stipe se uistinu uklopio u ovu momčad. Generacijski je blizak igračima, pravi je pozitivac, a igračima je na raspolaganju u bilo koje vrijeme za individualne treninge ukoliko nisu u mogućnosti prisustvovati treningu.

Stipu, inače igrača i trenera u Ragbi klubu Sinj, smo za početak zamolili da nam se predstavi:

- Imam 24 godine, živim u Jasenskome, a u sportu sam praktički cijeli život. Pet godina sam trenirao košarku da bi nakon toga prešao u ragbi kojim se bavim sedam godina. S obzirom na veliku ljubav prema sportu bio sam siguran da je u njemu moja budućnost te sam tako upisao i Kineziološki fakultet u Splitu gdje sam trenutno apsolvent. Smjer za koji sam se odlučio je atletika i kondicija. Od prve godine fakulteta sam u trenerskim vodama, trenutno vodim kadete i juniore u RK Sinj te žensku sekciju kluba. Osim toga radim individualno i s brojnim sportašima.

U OSK si stigao prije četiri mjeseca, nama je to prvi put da smo angažirali nekoga za fizičku spremu, a tebi je prvi put da si dio nekog stožera izvan ragbi sporta. Kako je uopće sve počelo?

- Pa evo, nadovezao bih se na posljednju rečenicu iz prethodnog pitanja - sve je počelo upravo zahvaljujući tim individualnim treninzima. Preko ljeta sam radio s jednim igračem OSK-a koji me preporučio treneru Petru Bašiću, s kojim inače odlično surađujem, i Klubu. Kada mi je rekao da su zainteresirani da se priključim i radim sa seniorima OSK-a mislio sam da se šali jer sam dotad samo individualno trenirao nogometaše i nisam imao iskustva pripremanja nogometne momčadi. Shvatio sam tu ponudu kao izazov i priliku da se nadogradim kao trener i ispalo je bolje nego što sam očekivao.

Kakvu si predodžbu ima oko toga što te očekuje?

- Znao sam da je OSK ušao u 3. ligu, da se radi o ozbiljnom klubu i kolektivu, a kompletniju sliku i predodžbu sam stekao iz razgovora s Bašićem u predpripremnom razdoblju.

Koliko si zapravo uopće upućen u nogomet, s obzirom da je ipak tvoja prva sportska ljubav ragbi?

- Iskreno rečeno, slabo sam pratio nogomet. Pogledao bih utakmice reprezentacije ili koji derbi, ali da sam intezivno pratio nogomet - nisam. Bio sam upućen u kondicijsku pripremu nogometaša s obzirom da mi je to struka dok tehnika i taktika ipak nisu moje područje, ali moram se pohvaliti da sam na treninzima i utakmicama već pohvatao dosta toga.

Da li si morao prilagoditi svoj stil rada nogometašima i kako je to teklo?

- Morao sam jer svaki sport je specifičan. Uspoređujući konkretno ragbi i nogomet to su dva različita svijeta. Dobro, bazične pripreme su relativno slične ali period koji slijedi nakon toga se dosta razlikuje - tu prvenstveno mislim na vježbe snage i situacijske vježbe.

Što te ugodno, a što neugodno iznenadilo? Kakav je neki opći zaključak?

- Najugodnije me iznenadilo to kako sam primljen među igračima i ljudima u klubu. Zaista mi je drago što sam ostvario brojna nova poznanstva i prijateljstva. Što se tiče drugog dijela pitanja čini mi se da su neki u početku olako shvatili treću ligu, ali sve se to s vremenom ispravilo. Posebno mi je drago što sam neke pojedince motivirao da žive sportskije.

Ono što je prisutno u OSK-u kroz natjecateljski period je to da se atmosfera mijenja iz tjedna u tjedan, postoji pritisak rezultata. Ako se dobije utakmica sljedeći tjedan igračima nijedna vježba nije teška, ali ako se izgubi onda malo padne i samopouzdanje i tada im zna biti teško. No to je sve normalno, tako je u svakom sportu te zbog toga treba ponekad uključiti i psihološke igrice kako bi se povratio pobjednički mentalitet i duh.

Koliko prostora igrači OSK-a imaju za napredak i na kojim segmentima bi najviše tribali raditi?

- Prostora za napredak uvijek ima. Moje mišljenje je da i izvan treninga treba raditi i ulagati u sebe. Tu prvenstveno mislim na mlađe igrače jer njima je četiri treninga tjedna malo te bi trebali češće individualno trenirati. Oni su budućnost kluba, a neki od njih imaju talenta i znanja za rang više gdje mogu doći samo uz rad i pošten odnos. Nekad će im se činiti nemogućim prijeći neke granice ili prepreke ali sve se to da savladati.

Stipe, hvala na intervjuu i sretno u daljnjem radu s nogometašima OSK-a i ragbijašima Sinja.

- Hvala, također.

« » svi 2018